pl en de itru

telefon

A A A

Przenośniki kubełkowe stosuje się do transportu bliskiego w celu przyspieszenia i ułatwienia procesu produkcji przemysłowej materiałów sypkich. Przy ich pomocy w prosty sposób można transportować wybrany towar na wyższe poziomy. Zobacz, jakie są zalety stosowania przenośników kubełkowych.

Charakterystyka przenośników kubełkowych

W przeciwieństwie do przenośników ślimakowych czy taśmowych, przenośniki kubełkowe (inaczej zwane czerepakowymi) przystosowane zostały do transportu materiałów masowych sypkich w pionie. Podstawowym elementem tej konstrukcji są szczelne kubełki, do których ładuje się towar. Przytwierdzone do specjalnych taśm przesuwane są ruchem ciągłym w górę lub w dół. Za ich pomocą transportuje się m.in. artykuły spożywcze (mąkę, zboża, sól, cukier), nawozy sztuczne czy granulaty. Podziału przenośników kubełkowych dokonuje się ze względu na prędkość ruchu, sposób wyładunku oraz stosowane cięgna i kubełki. Są proste w montażu, a modułowa konstrukcja urządzenia pozwala na dowolne dopasowanie do każdego ciągu technologicznego.

Dlaczego warto korzystać z przenośników kubełkowych?

Podstawową zaletą przenośników kubełkowych jest niski nakład energii elektrycznej w stosunku do innych urządzeń transportowych tego typu. Charakteryzują się także wysoką wydajnością, łatwo utrzymać je w czystości. W zależności od rodzaju transportowanego produktu kubełki mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej lub wyłożone materiałem trudnościeralnym. Przenośniki czerepakowe posiadają zdolność przenoszenia materiałów na wysokość nawet 70 m. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, istotny jest zakup urządzenia o odpowiednio dobranych parametrach pod względem transportowanego materiału. W przeciwnym razie może dojść do przerwy w ich działaniu lub uszkodzenia towaru.