pl en de itru

telefon

A A A

Do jakich materiałów sprawdzi się sortownik bębnowy?

Sortowniki bębnowe, nazywane inaczej przesiewaczami bębnowymi, przeznaczone są do precyzyjnego rozsiewania materiałów i ich podziału na frakcje. W zależności od wykorzystanego sita, wielkość poszczególnych frakcji może być różna, a prędkość ich sortowania regulowana według potrzeb klienta. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie materiały są odpowiednie do sortowania w przesiewaczu bębnowym.

Zasady działania przesiewacza bębnowego

Sortownik bębnowy zbudowany jest z bębna o kształcie cylindra oraz siatek o określonym przekroju, czyli zróżnicowanej wielkości oczek. To przez nie wypada przesiewany materiał – jeśli będzie zbyt duży, zostanie zatrzymany. Surowiec przeznaczony do sortowania umieszcza się we wsypie, a konstrukcja nośna sortownika zapewnia przesuwanie materiału w kierunku bębna. Na rynku można znaleźć modele przesiewaczy bębnowych z napędem centralnym lub zewnętrznym. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także zastosowanie opcji workowania – sortownik wyposażony jest wówczas w specjalne zsypy umożliwiające montaż worków, do których wpada przesiany materiał.

Co można przesiewać w sortowniku bębnowym?

Sortowniki bębnowe stosuje się m.in. do odsiania materiału sypkiego oraz jego podziału na frakcje. W zależności od potrzeb można uzyskać od 2 do 5 frakcji. Przesiewacze bębnowe wykorzystuje się do sortowania surowców, takich jak: węgiel, kora drzewna, ziemia, piasek oraz innego rodzaju materiały, które zostały rozdrobnione przy pomocy kruszarki walcowej. Świetnie sprawdzi się również w przypadku przesiewania zmieszanych odpadów komunalnych, w celu oddzielenia małych materiałów od śmieci, które trafiły na sito. Przesiewacze stosuje się też w branży budowlanej (cement, wapno, gips), chemicznej czy w przemyśle paszowym.