pl en de itru

telefon

A A A

Kompleksowe zaopatrzenie przemysłu. Jakie możliwości dają silniki elektryczne?

Coraz większe znaczenie odgrywają zaawansowane technologicznie rozwiązania stojące za napędem maszyn oraz urządzeń na całym świecie. Silniki elektryczne są jednym z podstawowych elementów budowy wielu systemów i maszyn przemysłowych, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. 

Rodzaje silników elektrycznych

Istnieje wiele rodzajów silników elektrycznych, które można podzielić ze względu na ich konstrukcję, sposób pracy czy zastosowanie. Podstawowe rodzaje to silniki prądu stałego, silniki indukcyjne (asynchroniczne) oraz silniki synchroniczne. Każdy z tych typów charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które sprawiają, że znajdują one zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.

Silniki prądu stałego stosuje się przede wszystkim w przypadku wymaganej dużej precyzji regulacji prędkości obrotowej oraz dużego momentu obrotowego. Ze względu na swoje właściwości, są one wykorzystywane między innymi w układach sterowania, napędach maszyn precyzyjnych czy robotyce.

Silniki indukcyjne (asynchroniczne) to najczęściej stosowane silniki elektryczne w przemyśle. Ich zaletami są prostota budowy, trwałość oraz wydajność energetyczna. W związku z tym silniki te znajdują zastosowanie w napędach różnego rodzaju maszyn produkcyjnych, pomp czy wentylatorów.

Silniki synchroniczne to silniki o wysokiej sprawności energetycznej, które mogą pracować zarówno jako silnik, jak i generator. Są one stosowane w przemyśle energetycznym oraz w systemach przenoszenia energii.

Zastosowanie silników elektrycznych

Wykorzystanie silników elektrycznych w przemyśle jest bardzo szerokie, a ich rola nieustannie rośnie. Kluczowe zastosowania tych urządzeń obejmują między innymi napędy maszyn produkcyjnych, układy sterowania, transport i logistyka czy automatyka przemysłowa.

Silniki elektryczne są podstawowym elementem budowy wielu maszyn i układów sterowania. W automatyce procesowej służą one do napędu różnorodnych urządzeń takich jak pompy, wentylatory czy przenośniki taśmowe. Dzięki precyzji oraz możliwości regulacji prędkości obrotowej silniki elektryczne mają ogromne znaczenie dla efektywności i  stabilności funkcjonowania całego systemu.